ماسال در یک نگاه

ماسال در یک نگاه


ماسال یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد. آنچه ماسال را بر سر زبان‌ها انداخته ییلاقات و اقیانوس ابر آن است.

ماسال از شهرهای زیبای استان گیلان، در کنار کوه‌های تالش قرار گرفته است. این مکان یکی از جاهای ایران است که طرفداران بسیار زیادی دارد. طبیعت زیبای این شهر و ییلاقات سرسبز آن یکی از دلایلی است که سبب توجه طبیعت‌گردان به این منطقه شده است. از طرفی اقیانوس ابری این منطقه پدیده زیبایی است که راه رفتن بر روی ابرها را از یک تخیل زیبا به واقعیت تبدیل می‌کند. این جاذبه‌های دست‌نخورده طبیعی و وجود رودخانه و غارهای زیبای این منطقه سبب شهرت ماسال شده است.

جغرافیا

واژه ماسال را در معنای کنار کوه دانسته‌اند. این شهر در کنار رودخانه خالکایی قرار گرفته است، این رودخانه در ادامه مسیر خود از داخل شهر عبور کرده و چشم‌انداز زیبایی را ترسیم می‌کند. حدود شهر ماسال از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه‌سرا، از غرب و جنوب به خلخال و استان اردبیل محدود می‌شود. ماسال دارای مساحتی در حدود ۶۲۲ کیلومترمربع است. ارتفاع این شهر ۸۴ متر بالاتر از سطح دریا است و می‌توان آن را دومین شهرستان مرتفع استان گیلان پس از رودبار دانست. شهر ماسال دارای طبیعت کوهپایه‌ای و جنگلی است. آب و هوای آن در ناحیه جلگه‌ای، مرطوب و در ناحیه کوهستانی، نیمه مرطوب است. ماسال به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستان‌های گرم و رطوبت بیش از ۷۵ درصد است. منطقه ییلاقات ماسال که یکی از جذاب‌ترین جاهای روستا است، دارای اقیانوس ابر زیبا و رویایی است.

مردم شناسی

ماسال را دارای جمیتی بالغ بر ۱۴هزار ۴۸۹ نفر دانسته‌اند. اکثریت مردم این شهر دارای قومیت تالشی هستند و به زبان مردم تالش صحبت می‌کنند. دهقانان شاندرمن نیز از این قبایل هستند. در حال حاضر، اکثر مردم این شهر به استان تهران مهاجرت کرده‌اند که بیشتر به منظور زندگی در تهران بوده است. به همین دلیل این شهر دارای قومیتی کهنسال است.

طبیعی است که شغل اکثر مردم ماسال به دلیل داشتن طبیعتی سرسبز، کشاورزی و دامپروری است. به همین دلیل در مراتع سرسبز ماسال می‌توان تصویر زیبایی از گله‌های گوسفند را مشاهده کرد. در این شهر محصولاتی مثل برنج کاشته می‌شود. همچنین علاوه بر پرورش دام، پرورش طیور و کرم ابریشم نیز در ماسال رایج است. در این شهر پدیده شنبه بازار یکی از رسوم اقتصادی مهم است که از طریق آن، مردم شهر محصولات خود را به فروش می‌رسانند. 

سوغات ماسال

از صنایع دستی این شهر که به عنوان سوغات نیز عرضه می‌شود، می‌توان به تولید شال و صنایع چوبی و چلونگری و جاجیم بافی اشاره کرد. همچنین نان زرین نیز از سوغات معروف این شهر است که در نواحی ییلاقی آن عرضه می‌شود اشاره کرد.

جاذبه‌های طبیعی 

ماسال به دلیل داشتن طبیعتی سرسبز، دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی است. در این شهر بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین آن‌ها غار آویشو است که بین مناطقی چون تائی‌بنه، انده‌چو و خماسون در بستر دره‌ای کم‌آب قرار دارد. این غار در بخش شاندرمن ماسال قرار گرفته است.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی و زیبای ماسال منطقه جنگلی طاسکوه و آری‌دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارهای بلند، گیله‌سرا، گردشگاه جنگلی ریزه‌مندان و ییلاق شالما است. ماسال را شهر آبشار نیز می‌گویند. آبشارهایی مثل ویوز در کنار ییلاق النزه در شاندرمن، آبشار خون با بیش از ۱۵ متر ارتفاع و آبشار رامینه که دارای ۱۰متر ارتفاع است، از آبشارهای مشهور این شهر هستند.

دهکده ییلاقی اولسبلنگاه، از ییلاقات میان کوهی و پرجمعیت و دارای ساختمان‌های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است که اغلب ساکنان آن از شهروندان ماسال هستند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنند. ماسال، در ۵۰ کیلومتری غرب رشت است، برای رسیدن به اولسبلنگاه، که به معنای درختی در ارتفاع بلند است، باید جاده‌ی جنوبی خروجی از ماسال را در پیش گرفت. مسافت این جاده‌ آسفالته تا اولسبلانگاه تقریبا ۲۵ کیلومتر است و به راحتی می‌توان با تاکسی یا اتومبیل شخصی از آن گذر کرد. ییلاقات ماسال یکی از مناطق زیبا و بکر منطقه است که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

اقامتگاه‌های شهر

برای اقامت در منطقه ماسال باید به ییلاقات آن رفت؛ در این منطقه، هتل معصومی بسیار معروف است و می‌تواند پذیرای اقامت شما باشد. این هتل مدرن‌ترین هتل در منطقه ییلاقات ماسال است. علاوه بر هتل مذبور، اقامتگاهی در منطقه ماسال با نام افرا قرار دارد که مجهز به رستوران نیز است کسانی که به ییلاقات اولسبلانگاه می‌روند، می‌توانند برای اقامت از این هتل استفاده کنند.

دهکده توریستی ملل شاندرمن ماسال، یکی دیگر از مناطق اقامتی و تفریحی در نزدیکی شهر ماسال است این مجموعه، دارای ۱۱ باب ویلای مدرن با امکانات رفاهی است که در فضایی بسیار زیبا و روستایی و خارج از محدوده ترافیک و به دور از شلوغی شهر و با چشم‌اندازی از جنگل و کوه، برای استفاده گردشگران، ساخته شده است.

دیگر جاذبه‌ها

کمی بالاتر از اولسبلانگاه، محل مرگ «میرزاکوچک خان جنگلی» که به مشهدمیرزا معروف است نیز کمی بالا‌تر از اولسابلانگاه، در روستای «گیلوانه» است و مشتاقان این منطقه، می‌توانند از آن مکان دیدن کنند. 

فقط دیدن از نزدیک می‌تواند تعداد بسیار جاذبه‌ها را مشخص کند؛ زیرا طبیعت این شهر، به واقع دلفریب و رویایی است. اگر اهل طبیعت و لذت بردن از زیبایی‌های آن هستید برای دیدن این شهر حتما برنامه‌ریزی کنید و از دیدن مناظر زیبا و طبیعت ییلاقی شهر لذت ببرید. 

ویلای ارزان در شاندرمن ، ویلای ارزان در تالش ، ویلای ارزان در اولسبلنگاه ، ویلای ارزان در ماسال ، اجاره خانه در شاندرمن ، اجاره خانه در تالش ، اجاره خانه در اولسبلنگاه ، اجاره خانه در ماسال ، اجاره ویلا در شاندرمن ، اجاره ویلا در تالش ، اجاره ویلا در اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در ماسال ، شاندرمن ماسال ، ماسال ویلا ، ماسال هتل ، مسیر رفتن به ماسال ، اجاره کلبه در ماسال ، مسیر رفتن به اولسبلنگاه ، اجاره کلبه در اولسبلنگاه ، راهنمای سفر به ماسال ، ماسال کجاست ؟ ، راهنمای ییلاق ماسال ، روستای ماسال ، طبیعت ماسال ، شهرستان ماسال ، طبیعت شهرستان ماسال ، ماسال بهشت گمشده گیلان ، روستای اولسبلنگاه ماسال ، ییلاق ماسال ، تور ماسال ، فاصله تهران تا ماسال ، ماسال شاندرمن ، ویلا ماسال ، هتل ماسال ، هتل اولسبلنگاه ماسال ، نقشه ماسال ، مناطق دیدنی ماسال ، اقامت در ماسال ، ماسال اولسبلنگاه ، کلبه چوبی در اولسبلنگاه ، کلبه چوبی در شاندرمن ، کلبه چوبی در ماسال ، تور شاندرمن ، تور اولسبلنگاه ، جاده اولسبلنگاه ، جاده شاندرمن ، جاده ماسال ، اقامت در اولسبلنگاه ، اقامت در شاندرمن ، رهن ویلا در اولسبلنگاه ، رهن ویلا در شاندرمن ، رهن ویلا در ماسال ، اجاره کلبه در شاندرمن ، اجاره ویلا در ارتفاعات ماسال ،اجاره ویلا در ارتفاعات شاندرمن ، اجاره ویلا در ارتفاعات اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در ییلاقات اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در ییلاقات شاندرمن ، اجاره ویلا در ییلاقات ماسال

اجاره خانه در اولسبلنگاه ، اجاره خانه در تالش ، اجاره خانه در شاندرمن ، اجاره خانه در ماسال ، اجاره کلبه در اولسبلنگاه ، اجاره کلبه در ماسال ، اجاره ویلا در اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در تالش ، اجاره ویلا در شاندرمن ، اجاره ویلا در ماسال ، اقامت در ماسال ، تور ماسال ، راهنمای سفر به ماسال ، راهنمای ییلاق ماسال ، روستای اولسبلنگاه ماسال ، روستای ماسال ، شاندرمن ماسال ، شهرستان ماسال ، طبیعت شهرستان ماسال ، طبیعت ماسال ، فاصله تهران تا ماسال ، ماسال اولسبلنگاه ، ماسال بهشت گمشده گیلان ، ماسال در یک نگاه ، ماسال شاندرمن ، ماسال کجاست ؟ ، ماسال هتل ، ماسال ویلا ، مسیر رفتن به اولسبلنگاه ، مسیر رفتن به ماسال ، مناطق دیدنی ماسال ، نقشه ماسال ، هتل اولسبلنگاه ماسال ، هتل ماسال ، ویلا ماسال ، ویلای ارزان در اولسبلنگاه ، ویلای ارزان در تالش ، ویلای ارزان در شاندرمن ، ویلای ارزان در ماسال ، ییلاق ماسال ، اجاره کلبه در شاندرمن ، اجاره ویلا در ارتفاعات اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در ارتفاعات شاندرمن ، اجاره ویلا در ارتفاعات ماسال ، اجاره ویلا در ییلاقات اولسبلنگاه ، اجاره ویلا در ییلاقات شاندرمن ، اجاره ویلا در ییلاقات ماسال ، اقامت در اولسبلنگاه ، اقامت در شاندرمن ، تور اولسبلنگاه ، تور شاندرمن ، جاده اولسبلنگاه ، جاده شاندرمن ، جاده ماسال ، رهن ویلا در اولسبلنگاه ، رهن ویلا در شاندرمن ، رهن ویلا در ماسال ، کلبه چوبی در اولسبلنگاه ، کلبه چوبی در شاندرمن ، کلبه چوبی در ماسال