یکی از بهترین و بکرترین مناطق گیلان برای سفر، ماسال است که شهری است که در کنار کوه های تالش قرار گرفته است. یکی از مزیت های استان گیلان این است که شهرهای زیبا با فاصله ای کم از هم قرار گرفته اند و فاصله ماسال تا تالش تنها ۶۰ کیلومتر و با رشت فقط ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. در این مقاله می خواهیم در مورد ییلاق ها و جاهای دیدنی ماسال صحبت کنیم. در پایان هم به بررسی آب و هوای ماسال در قسمت های مختلف آن می پردازیم پس ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

برای آشنایی با شهر تالش می توانید به مقاله ” ۵ مورد از بهترین جاهای دیدنی تالش در تابستان” را بخوانید.

مردم شهر ماسال به مهمان نوازی معروف اند و به گویش تالشی صحبت می کنند. بیشتر آن ها هم به خاطر طبیعت ماسال به شغل هایی مثل کشاورزی و دامداری مشغول اند.

ییلاقات ماسال

ییلاق های زیادی در ماسال وجود دارد که هرساله باعث جذب گردشگران زیادی می شود. از جمله ییلاقات ماسال میتوان به ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت، ییلاق سوچاله، ییلاق اولسبلنگاه ، ییلاق مولونه بند، ییلاق اسپی دشت، ییلاق شنبه راه و ییلاق واشیار اشاره کرد. در ادامه به صورت مختصر به معرفی هر یک از این ییلاقات می پردازیم.

ییلاق تلارگاه ماسال

یکی از زیباترین ییلاقات ماسال که جنگل و دره و مه و ابر را باهم دارد. اینترنت در این ییلاق هنوز فعال نشده است اما آنقدر زیبایی دارد که حتی فرصت چک کردن گوشی تان را نخواهید داشت. دشت های سرسبز این منطقه بهترین مکان برای گذران چند روز و استراحت است.

 

ییلاق خندیله پشت ماسال

فضای اطراف این ییلاق را کوه های بلند تشکیل داده است. برای رفتن به این ییلاق حتی در تابستان هم باید لباس گرم داشته باشید چون با یک منطقه کوهستانی طرف هستید.

ییلاق ملومه بند ماسال

یکی از ییلاقات زیبا با آب و هوای بی نظیر ماسال ، ییلاق ملومه بند است. این ییلاق به قدری زیباست که از بودن در این مکان و گشت و گذار در آن خسته نخواهید شد.

ییلاق اسپی دشت ماسال

یکی از ییلاقات بی نظیر که هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند، ییلاق اسپی دشت است. در این ییلاق اسب های زیادی وجود دارد که در طبیعت زیبا در حال دویدن هستند. در این ییلاق به سادگی می توانید پدیده اقیانوس ابری را ببینید. پدیده اقیانوس ابری یعنی در ارتفاعات بالا، ابرهای به هم پیوسته زیادی را می بینید که شبیه به یک اقیانوس هستند.

ییلاق شنبه راه ماسال

یک ییلاق سرسبز در کنار کوه که بومی های محل در آن جا به دامپروری مشغول اند. در این مکان به راحتی می توانید کلبه چوبی اجاره کنید و شب را آن جا بگذرانید.

ییلاق واشیار ماسال

در کوه های سر سبز ماسال ییلاق واشیار قرار دارد و یکی از معروف ترین جاهای دیدنی این ییلاق، آبشار آن است. آبشار واشیار یک مکان زیبا و خنک برای روزهای گرم تابستان است. عمق آبشار یک متر است و حتما لباس و کفش مناسب برای رفتن به این آبشار همراه داشته باشید.

ییلاق اولسبلنگاه ماسال

بدون تردید نگین ییلاقات ماسل ، ییلاق اولسبلنگاه است که در میان کوه قرار گرفته است. به قدری آب و هوای این ییلاق ماسال خوب است که حتی خود بومیان هم برای گذراندن تابستان به آن جا می روند. نام گذاری ییلاق اولسبلنگاه به آن جا برمی گردد که به دو قسمت اولَس و بِلَنگاه تقسیم می شود. اولس در زبان محلی به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است و ترکیب این دو با هم محل روییدن درخت ممرز را نشان می دهد. زیبایی های طبیعت ماسال را یک جا می توانید در این ییلاق ببینید.

 

این ییلاق در ارتفاع ۱۴۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد و از آن جا می توانید کل شهر ماسال و تالش را زیر پای خود ببینید. این ییلاق به دلیل حفظ منابع طبیعی ش، تحت محافظت قرار گرفته است و ساخت و ساز در این مکان تنها با مصالح چوبی امکان پذیر است. همین کار باعث حفظ اصالت منطقه و تبدیل آن به یک منطقه بوم گردی شده است. آب و برق این منطقه هم خاص است. برق آن از پنل های خورشیدی یا موتورهای برق و آب آن از چشمه های اطراف آن تامین می شود.

ییلاق سوچاله ماسال

خانه های رنگارنگ و نهایتا دو طبقه از جمله زیبایی های ییلاق سوچاله است. دیدن غروب آفتاب در این ییلاق یکی از پدیده های بی نظیر طبیعت ماسال است. بهترین زمان سفر به ای ییلاق اواخر بهار و فصل تابستان است که البته شلوغ ترین زمان آن هم هست. مناظر بکر و دیدنی این منطقه و مه ای که گل دره اطراف را پوشانده است، باعث جذب گردشگران زیادی شده است. این ییلاق در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در فاصله ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. قدم زدن عصرگاهی در این ییلاق تجربه ای ماندگار در ذهن تان به جا خواهد گذاشت. سوچاله در زبان محلی به معنای محلی است که گیاه گلپر و خنجری در آن می روید.

چرا باید این ییلاقات را ببینیم؟

هدف شما از مسافرت چیست؟ دوست دارید مدت زمانی را دور از سر و صدای شهر بگذرانید؟ دوست دارید مدتی را در طبیعت و آب و هوای بی نظیر ماسال بگذرانید؟ دوست دارید کوه و دشت و ابر و مه و رودخانه های پر آب را یک جا ببینید؟ دوس دارید اقامت در کلبه های چوبی را تجربه کنید؟ دوست دارید هوای خنک و تمیز را در تابستان تجربه کنید؟ دوست دارید سکوت و آرامش را در دل طبیعت تجربه کنید؟ اگر هدف تان هر یک از موارد بالاست، باید به این ییلاق ها سر بزنید.
پیاده روی در دشت ها و مراتع این ییلاق و دیدن درخت های راش و آلو حالتان را خوب می کند. حتی می توانید تا دشت های آلاله ها (جایی که میرزا کوچک خان جنگلی) بروید و رودخانه خالکایی و رود مرغک را ببینید.

راه رسیدن به ییلاقات ماسال

قبل از این که به سمت رشت وارد شوید، از امامزاده هاشم به سمت جاده سراوان بروید. با این کار بدون این که به فومن و صومعه سرا وارد شوید، به ماسال می روید. وقتی وارد ماسال شدید، باید از بلوار بلندی گذر کنید و از همین جاده است که ییلاقات ماسال شروع می شود. با یک ساعت گذر از این جاده، به بام سبز ماسال می رسید که تا جایی که چشم کار می کند، فقط سرسبزی می بینید.

آب و هوای ماسال

آب و هوای ماسال بسته به شرایط جوی می تواند متفاوت باشد اما بر اساس چیزی که تا به حال مشاهده است، در پاییز و زمستان آب و هوای ماسال سرد است و به زیر صفر درجه می رسد. اما در بهار و تابستان به ۱۸ درجه می رسد که باعث می شود خنکای خاصی را تجربه کنید.

بهترین فصل سفر

تابستان شاید بهترین زمان سفر به این منطقه باشد اما از اردیبهشت ماه تا مهرماه به عنوان ماه ها و آب و هوای خوب ماسال در نظرگرفته می شود. در باقی ماه های سال آنقدر مه زیاد است که تقریبا چیزی قابل رویت نیست.

نیازمندی های سفر

برای این که شب را در ماسال بمانید حتما لوازمی مانند پتو مسافرتی، کیسه خواب و لباس گرم ضروری همراه خود داشته باشید. برای پیاده روی هم کفش مناسب داشته باشید. در ارتفاعات ماسال سوپرمارکت ها فقط لوازم ضروری را دارند، پس اگر خریدی داشتید، حتما از قبل از سوپرمارکت هایی که در سطح شهر هستند، خرید کنید.

رستوران در ماسال

گردشگران زیادی که به این شهر سفر کرده اند، رستوران های زیر را به عنوان بهترین رستوران ها از نظر تمیزی محیط و غذاهای خوب با قیمت های مناسب معرفی کرده اند:

رستوران خزر – با کباب های معروف و قیت های مناسب

رستوران هاراشید – ویو فوق العاده رستوران و غذاهای کمی گران

گیلان فود – یکی از رستوران های معروف با غذاهای محلی

رستوران هتل فردین معصومی – چشم انداز بی نظیر با ظرفیت ۱۵۰ نفر

اقامت در ماسال

اجاره ویلا، باغ ویلا، کلبه های چوبی و اقامتگاه های بوم گردی در ماسال می تواند بهترین انتخاب باشد. اگر دوست دارید هزینه کمتری بپردازید و با سنت ها و فرهنگ های مردم منطقه آشنا شوید، حتما کلبه های چوبی یا اقامتگاه های بوم گردی را اجاره کنید. برای اجاره راحت تر ویلا و اقامتگاه در ماسال، میتوانید از لینک زیر کمک بگیرید.