هادی حمیدی در سال ۱۳۳۲ در یکی اززیباترین نقاط سرزمین تالش ، شاندِرمَن به دنیا آمد.شاندرمنی که مهد زیبایی و مردان وزنان نامدار تالش است .اواز یک خانواده زحمتکش وپدر ومادر تالش است او از سرزمینی است که مردان وزنانشان بیشتر وقت خودرا با کار طاقت فرسای کشاورزی می گذرانند ودر حین کار با آوای تالشی خستگی ازتن می زدایند.
هادی در نوجوانی با شنیدن صدای دل انگیز لالایی گهواره ای مادرش بود که عشق به نوای تالشی درقلبش جوانه زد در آن لالایی ها با تمام وجودحساس نمود که نوای مادر حکایت از دلسوختگی وغمداری ومشقت روزگار دارد در آنجا بود که باخودش عهد نمود که هنر موسیقی حزن انگیز تالش را دنبال کند او در تنهایی خود غمهای نه مادر بلکه همه تالشان رابردوش خود گذاشت ونوای درد وغم را غربت وتنهایی را سوگ جدایی دلبندرا ومشقت وبی وفایی زمانه را زمزمه کرد او دیگر خودش نبود و بار غمهای همه تالش را با عشق بردوش کشیدوبرایشان خواند .او ابتدا برای مادرش خواند ،مادرش را که مرشدش بود ومنبع الهام نوای غم .منبعی از عشق ومهر ش بود . او در دوران جوانی اثری به نام آلبوم «هفت آهنگ» ارائه داد که قسمتی از اشعار این آلبوم از سروده‌های مادر ادب‌ دوستش بود. انتشار این آلبوم موجی از محبوبیت برای او رقم زد پس از این بود که هادی بلبل تالش لقب گرفت .
کیست که تالش باشد و بتواند با شنیدن نوای غم انگیزش مانع از سرازیرشدن اشک برچشمانش گردد ،کیست که تالش باشد وبا نوای حزن انگیزش آرام نگیرد
سالها بعد از فاجعه زلزله گیلان، “حسین علیزاده” در اثر “آوای مهر” از صدای پرجاذبه و پر مهر ایشان بهره گرفت. قطعات «عمق فاجعه» که نشان‌دهنده درد فاجعه زلزله رودبار و «زندگی» که زنده کننده امید زندگی در دلها بعد از آن فاجعه بود با محبوبیت چشمگیری روبرو شد طوری که بعد از مدت کوتاهی «عمق فاجعه» به رادیو و تلویزیون راه پیدا کرد و جزو قطعات ماندگار ملی شناخته شد.
در سال ۱۳۷۲ آلبوم «ونگاونگ» که شاهکاری در موسیقی تالش بود منتشر شد. در این اثر، سید هادی حمیدی توانست ملودیهای اصیل و بسیار زیبایی از تالش را جمع‌آوری و ارائه دهد.
در سال ۱۳۷۶، استاد سید هادی حمیدی آخرین اثر رسمی خود به نام «سِیارِیحون» را انتشار داد.
همچنین این خواننده محبوب و پرآوازه اثری به نام «غم‌نامه» دارد که احتمالا در منزل خویش واقع در شهر «ماسال» آن را صدا برداری نموده است. در این آلبوم هیچگونه سازی به کار نرفته و فقط موسیقی خداداد صدای او با متن همراهی می‌کند.
هادی حمیدی یکی از مهمترین شخصیتهای فرهنگی معاصر تالش هست که سهم به سزایی در معرفی و شناخت موسیقی و فرهنگ تالش داشته است. طنین حزن‌انگیز و دلنشین صدای او در کنار اشعاری پرمحتوا و زیبا در قالب موسیقی اصیل تالش، دل و جان هر شنونده‌ای را می‌نوازد.
با این همه متاسفانه هنرمندان آواز اصیل تالشی مانند هادی حمیدی چون ازسویی به صورت تجاری نمی خوانند و ازسوی تحت حمایت سازمان خصوصی ودولتی چون ارشاد وصدا وسیما هم نیستند ، مشکلات زندگی وبیماری در پاره ای از موارد هنرمندان مارا از پای در می آورد .امید اینکه هرچه سریعتر با یاری دوستداران هنرتالش بلبل تالش ما بازبرای تالش فعال بخواند وبه ما آرامش دهد .
به امید آن روز