اجاره ویلا در ماسال

جديترين خبرهاي دنياي املاك

برنامه سفر ۲.۵ روزه به ییلاقات ماسال و ماسوله

برنامه سفر ۲.۵ روزه به ییلاقات ماسال و ماسوله

برنامه سفر به ماسال و ماسوله - الی گشت

برنامه سفر به ماسال و ماسوله

با شروع فصل تابستان، سفر به مناطق سرد سیر و ییلاقات کشور گسترش می یابد. بسیاری از ما به دنبال مکان هایی می گردیم که بتوانیم چند روزی را به دور از هیاهوی شهر و گرمای طاقت فرسای آن سپری کنیم. هرچند اکثر نقاط استان گیلان در این فصل آب و هوایی گرم و شرجی دارند، اما در برخی ییلاقات آن، هوا بسیار مطلوب و معتدل است، به طوری که خود مردم گیلان هم برای فرار از گرما به این مکان ها پناه می برند. ماسال یکی از زیباترین مناطق استان گیلان است که بسیاری آن را بهشت گیلان می نامند. در این مطلب قصد داریم تا برنامه سفری ۲.۵ روزه به ییلاق اولسبلنگاه ماسال و همچنین روستای زیبای ماسوله گیلان بنویسیم. بنابراین، اگر قصد سفر به ماسال و ماسوله را دارید، پیشنهاد می کنیم که مطلب برنامه سفر به ماسال و ماسوله را مطالعه کنید. در ادامه با مجله گردشگری الی گشت همراه باشید.

برنامه سفر به ماسال و ماسوله

ماسال و ماسوله


من عقیده دارم که هر کجای ایران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آن طبیعتی بسیار زیبا و منحصر به فرد دارد. اما شاید از نظر شما زیباترین و بکرترین مناظر و طبیعت کشور را فقط بتوان در مناطق شمالی کشور پیدا کرد. به هر حال، در اینکه شمال ایران زیباست و طبیعتش در بسیاری از مناطق منحصر به فرد است، هیچ شکی نیست. ییلاقات ماسال و به خصوص ییلاق اولسبلنگاه آن، از جمله این مکان های منحصر به فرد هستند که در گوشه ای از استان سرسبز گیلان قرار گرفته اند. ماسال دارای طبیعتی جنگلی و کوهستانی است. اگر خواهان تماشای اقیانوس ابر هستید، این منطقه بهترین گزینه برایتان خواهد بود. ییلاق ماسال از شمال به شهر رضوانشهر، از غرب به اردبیل و خلخالش، از سمت شرق به فومن و صومعه سرا و از سمت جنوب به شهر ماسال محدود می شود. گشت و گذار در میان کلبه های چوبی و اسب های رها در کوهپایه های سرسبز ماسال، در حالی که ابرها در زیر پایتان هستند، خاطرات دلچسبی را برایتان ایجاد خواهد کرد.

نام روستای پلکانی ماسوله هم به راحتی هرکسی را به سفر کردن وسوسه خواهد کرد. روستای تاریخی و گردشگری ماسوله که معماری پلکانی آن شهرتی جهانی دارد، در فاصله کمی از ییلاق ماسال قرار گرفته است. قدمت این روستا را بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قبل تخمین زده اند. این روستا در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح زمین قرار گرفته است، به همین دلیل دارای آب و هوایی مطلوب در فصل گرم سال است. طبیعت زیبا، آب و هوایی مطبوع، خانه هایی بسیار زیبا و تاریخی و مردمان میهمان نواز این روستا، آن را به یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری کل کشور تبدیل کرده است. در ادامه برنامه سفر به ماسال و ماسوله با ما همراه باشید تا شما را به این دیار سرسبز راهنمایی کنیم.

برنامه روز اول

صبح

سفرمان را راس ساعت ۷ صبح از تهران به مقصد استان گیلان و ییلاقات ماسال آغاز می کنیم. اولین مقصد ما در این سفر، ییلاق معروف اولسبلنگاه ماسال خواهد بود. به این منظور باید ابتدا وارد آزادراه تهران به قزوین شوید و در قزوین راه خود را به سمت آزادراه قزوین – رشت کج کنید. قبل از شهر رشت، خروجی فومن – سراوان شما را به سمت شهر ماسال هدایت خواهد کرد. فاصله تهران تا ماسال حدود ۳۷۲ کیلومتر است که در شرایط عادی جاده و البته با احتساب توقف های بین راهیتان حدود ۵ ساعت طول خواهد کشید. بنابراین حدود ساعت ۱۲ ظهر در ماسال خواهید بود.

مسیر تهران به ماسال

پیشنهاد صرف صبحانه و ناهار در روز اول

پیشنهاد می کنیم که بین راه در مجموعه آفتاب درخشان صحرا که درست قبل از خروجی آزادراه قزوین – رشت قرار دارد، توقف کوتاهی داشته باشید. این رستوران حدود ۱۰ کیلومتر بعد از عوارضی قزوین قرار گرفته است. صبحانه های منو باز این رستوران شهرت زیادی دارد که می توانید با قیمت حدود نفری ۲۰ هزار تومان آن را تجربه کنید.

اکنون ساعت حدود ۱۲ ظهر است و شما به مقصد اولتان رسیده اید. احتمالا باید گشنه باشید. بنابراین پیشنهاد می کنیم که اول به دنبال محلی برای صرف ناهار بگردید. برای صرف ناهار در ماسال گزینه های زیادی پیش رویتان خواهد بود. هم می توانید در خود شهر ماسال ناهار میل کنید (رستوارن خزر ماسال، یکی از رستوارن های خوب این شهر است که غذاهای با کیفیتی ارائه می دهد. آدرس: ماسال، خیابان انقلاب، بعد از بانک ملت) و هم می توانید از شهر عبور کرده و سفرتان را به سمت ییلاق اولسبلنگاه ادامه دهید و در رستوران های همین ناحیه که کیفیت قابل قبولی هم دارند، ناهارتان را میل کنید.

رستوران خزر ماسال

عصر

روز اول را در ییلاق اولسبلنگاه سپری خواهیم کرد و از طبیعت زیبا و بکر آن لذت خواهیم برد. ابتدا محل اقامت خود را در اولسبلنگاه قطعی کنید و بعد از آن گشتی در این ییلاق زیبا بزنید. در این منطقه روستاها و جاذبه های گردشگری دیگری هم وجود دارند که باید بازدید کنید. پس از بازدید از اولسبلنگاه، حدود ساعت ۴ بعد از ظهر دوباره سوار ماشین شوید و همان جاده ای را که آمده اید، ادامه دهید. پیشنهاد ویژه ما به شما بازدید از روستای زیبای بیلگادول است. این روستا هیچگونه تابلویی ندارد و باید از مردم محلی سراغ آن را بگیرید. یک جاده خاکی بسیار باریک که شرایط زیاد مناسبی هم ندارد، شما را به این روستا خواهد رساند. قتلگاه میرزا کوچک خان جنگلی هم در همین منطقه قرار دارد که بازدید از آن را هم پیشنهاد می کنیم.

در ادامه برنامه سفر به ماسال و ماسوله با زیبایی های ییلاق اولسبلنگاه آشنا خواهیم شد.

ییلاقات ماسال

ییلاق اولسبلنگاه ماسال

در هنگام ورود به ییلاق اولسبلنگاه، ابرها به استقبالتان خواهند آمد. لذت همنشینی با مردان و زنان روستایی این منطقه و تماشای مناظر حیرت انگیز آن هرگز از خاطرتان نخواهد رفت. اولسبلنگاه در حقیقت ییلاق مردم شهر ماسال است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا حدود ۱۴۸۹ متر است که باعث خنک ماندن آن در ایام گرم تابستان می شود. زیبایی های این منطقه از همان ورود به جاده آن آغاز می شود. در هنگام ورود به این جاده پیچ در پیچ جنگلی باید ۵ هزار تومان ورودیه پرداخت کنید، ولی مطمئن باشید که ارزشش را دارد. در این مسیر آلاچیق های چوبی و دکه هایی تعبیه شده است که شما می توانید در آن ها خود را به یک بلال کبابی میهمان کنید.

اولسبلنگاه

پس از طی ۲۷ کیلومتر از شهر ماسال در این جاده زیبا، به ییلاق اوسبلنگاه خواهید رسید. اگر تجربه اقامت در روستا را دارید که هیچ، اگر این تجربه را ندارید، بدانید که یکی از بهترین تجارب زندگیتان خواهد بود. طبیعت اولسبلنگاه بسیار زیباست. این منطقه در بسیاری از ساعات در مه فرو می رود. در بخش هایی از آن می توانید اسب های رهایی را ببینید که در بین کلبه های چوبی منطقه چرا می کنند. پدیده اقیانوس ابر هم چشم انداز دیگریست که اگر کمی خوش شانس باشید، در این محل خواهید دید.

ییلاق اولسبلنگاه

روستای بیلگادول

بیلگادول یکی از روستاهای بسیار بکر این منطقه است که کمتر کسی آن را می شناسد. این روستا آنقدر بکر است که دلم نمی آمد آن را معرفی کنم! شاید دلیل بکر ماندن این منطقه نسبت به اولسبلنگاه، جاده خاکی بسیار باریک و پر از دست انداز آن باشد. در هر صورت، هنگام ورود به این روستا، با دامنه هایی سبز مواجه خواهید شد که اسب ها در آن می چرند و کلبه های چوبی پراکنده ای هم برای اقامت در گوشه و کنار آن به چشم می خورند. این روستا نه برق دارد و نه گاز، بنابراین اگر قصد اقامت در کلبه های آن را داشته باشید باید تجهیزات کامل به همراتان ببرید. البته در مطلب برنامه سفر به ماسال و ماسوله پیشنهاد ما به شما این است که ساعتی را در این روستای زیبا سپری کنید و سپس راهتان را به سمت قتلگاه میرزا کوچک خان ادامه دهید.

روستای بیلگادول

قتلگاه میرزا کوچک خان جنگلی

اگر داستان شهادت میرزا کوچک خان جنگلی را شنیده باشید، قطعا کنجکاو می شوید که این منطقه را از نزدیک ببینید. میرزا در حال فرار به سمت خلخال در سرمای جان فرسای این منطقه گرفتار می شود و در واقع یخ می زند. در این هنگام یکی از افراد سودجو سر او را از تنش جدا می کند. امروزه مکان یخ زدن میرزا کوچک خان در ارتفاعات ماسال را قتلگاه میرزا کوچک خان می نامند.

بعد از گشت و گذاری چند ساعته در ارتفاعات ماسال قبل از غروب آفتاب به ییلاق اوسبلنگاه باز خواهیم گشت و شب را در هتل این محل، کلبه های چوبی این منطقه و یا چادر سپری خواهیم کرد.

قتلگاه میرزا کوچک خان جنگلی

اقامت در ماسال

هتل فردین معصومی ماسال

این هتل سه ستاره توسط کشتی گیر پیشکسوت کشورمان فردین معصومی در سه طبقه در ارتفاعات ماسال احداث شده است. این هتل امکانات قابل قبولی دارد و برخی از اتاق های آن چشم انداز بسیار زیبایی به سمت جنگل دارند. رستوران این هتل هم ۱۵۰ نفر ظرفیت دارد و انواع و اقسام غذاهای ایرانی و محلی را سرو می کند.

هتل فردین معصومی

کلبه های چوبی ییلاق اولسبلنگاه

کلبه های بسیاری در این منطقه برای اقامت وجود دارند که می توانید با قیمت حدود شبی ۱۰۰ تومان آن ها را کرایه کنید. کمپینگ هم گزینه دیگریست که برای اقامت پیش رویتان قرار دارد.

در اولسبلنگاه تمامی امکانات رفاهی وجود دارند. برق در این منطقه توسط موتور برق تولید می شود و البته ساعت ۱۲ شب قطع خواهد شد. قصابی هایی هم در این منطقه فعالیت می کنند که می توانید گوشت تازه از آن ها خریداری کنید. جوجه کباب یا گوشت کبابی پیشنهاد ما برای شام به شماست. اگر من جای شما بودم صبح کمی زودتر از خواب بلند می شدم تا پدیده اقیانوس ابر را تماشا کنم! در ادامه برنامه سفر به ماسال و ماسوله به روستای زیبای ماسوله سری خواهیم زد.

کلبه های چوبی اولسبلنگاه

برنامه روز دوم

صبح

برنامه روز دوم خود را بعد از صرف صبحانه و از راس ساعت ۹ صبح آغاز می کنیم. مقصد ما یکی از روستاهای گردشگری کشور است که شهرتی جهانی دارد. این روستا فاصله زیادی با ماسال ندارد و به همین دلیل است که بازدید از این دو مکان گردشگری مطرح را در یک برنامه گنجانده ایم. فاصله ماسال تا روستای ماسوله حدود ۴۷ کیلومتر است که حدود یک ساعت و پنج دقیقه طول خواهد کشید. بنابراین حدود ساعت ۱۰ ۱۰:۱۵ صبح به مقصد می رسیم. قرار است روز دوم را به طور کامل در روستای تاریخی ماسوله سپری کنیم. اما نگران اضافه آمدن وقتتان نباشید، چرا که احتمالا برای دیدن همه دیدنی های ماسوله وقت کم خواهید آورد.

مسیر ماسال به ماسوله

روستای پلکانی ماسوله

روستای ماسوله با معماری پلکانی حیرت انگیز، آب و هوای خنک و معتدل و جنگل ها و کوهستان های وسیعش، میزبان گردشگران داخلی و البته خارجی بسیاری از اقصا نقاط دنیاست. علاوه بر موارد ذکر شده، تاریخ ۸۰۰ تا ۱۰۰ ساله این روستا و مردم بسیار خونگرم و میهمان نواز آن را هم در نظر بگیرید. این روستا در بسیاری از مواقع سال در مه فرو می رود و مناظر حیرت انگیزی را پیش چشمان مسافران قرار می دهد. معماری پلکانی منحصر به فرد این روستا به گونه ایست که پشت بام هر خانه، حیاط خانه دیگریست. مرتفع ترین خانه این روستا با کم ارتفاع ترین آن صد متر اختلاف ارتفاع دارد که باعث زیباتر شدن چشم انداز این روستا شده است.

روستای ماسوله

بازار ماسوله

در ادامه برنامه سفر به ماسال و ماسوله می خواهیم به یکی از جذاب ترین بخش های روستای ماسوله سر بزنیم. این بازار تاریخی قلب اقتصادی این روستاست  و در آن انواع و اقصام صنایع دستی، سوغات و مایحتاج زندگی به فروش می رسد.

بازار ماسوله

موزه مردم شناسی ماسوله

یکی دیگر از مکان های دیدنی ماسوله، موزه مردم شناسی آن است که در سال ۱۳۸۱ افتتاح شده است. در این موزه با سبک زندگی، آداب و رسوم، لباس های محلی و وسایل و ادوات تاریخی کشف شده از روستا آشنا خواهید شد.

خانه های ماسوله

عصر

خانه های تاریخی، کوچه پس کوچه های سنگ فرش شده، آبشارهایی زیبا همچون کوشم ماسوله و لار چشمه از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا هستند. پس از گشت و گذار در این روستا و بازدید از دیدنی های آن، خودمان را برای اقامت و شب مانی آماده خواهیم کرد. در این روستا هتل های و میهمان سراهای مناسبی وجود دارند. البته پیشنهاد ما به شما اقامت در یکی از خانه های محلی و زیبای این روستاست. اگر هم اهل شب مانی در طبیعت و چادر زنی باشید، می توانید کمپینگ را برای اقامتتان انتخاب کنید.

خانه های محلی در ماسوله

پیشنهاد ناهار و شام در ماسوله

در جای جای این روستای توریستی رستوران های بومی بسیاری وجود دارند که غذاهای محلی گیلان را سرو می کنند. میرزا قاسمی های ماسوله شهرت زیادی دارند. کباب و مرغ ترش و باقالی قاتوق هم پیشنهاد های دیگر ما در برنامه سفر به ماسال و ماسوله برای ناهار و شام شما هستند.

میراز قاسمی

برنامه روز سوم

صبح

ساعت ۹ صبح روز سوم خود را مهیای بازگشت به تهران می کنیم. فاصله ماسوله تا تهران ۳۷۸ کیلومتر است که در شرایط عادی جاده و با احتساب توقف های بین راهیتان، حدود ۶ ساعت طول خواهد کشید. در طی مسیر بازگشت به تهران، از شهرهای فومن و رودبار عبور خواهید کرد. خرید کلوچه های معروف فومن و زیتون های معروف رودبار به عنوان سوغات، به شما پیشنهاد می شود.

پیشنهاد ویژه الی گشت برای صرف ناهار در روز سوم این است که وارد شهر قزوین شوید و سراغ رستوان “نمونه” را بگیرید. رستوران نمونه، بهترین رستوران شهر قزوین است که قیمه نثار آن در تمامی شهر شهرت دارد. پس از صرف ناهار در شهر قزوین، مسیر خود را به سمت تهران ادامه می دهیم و بین ساعت ۳ الی ۴ بعد از ظهر در تهران خواهیم بود.

رستوران نمونه قزوین

برنامه سفر به ماسال و ماسوله در اینجا به پایان می رسد. اما اگر تمایل داشته باشید، می توانید شبی را هم در شهر تاریخی و زیبای قزوین سپری کنید و از برخی جاذبه های گردشگری آن همچون کاروانسرای سعدالسلطنه و بنای کاخ موزه چهل ستون دیدن کنید. امیدواریم که برنامه سفر به ماسال و ماسوله برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *